Pályázatok
Széchenyi 2020

A Vidékfejlesztési Program keretén belül a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága,
mint Támogató által
a Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása című, VP3 – 5.1.1.1 – 21 kódszámú
felhívás alapján elnyert támogatásból az alábbi projektet valósítottam meg:
Kedvezményezett neve: Mígné Horváth Mónika
Kedvezményezett címe: 6000 Kecskemét, Ballószög tanya 50.
Projekt azonosító: 3334916988
Támogatói Okirat iratazonosító száma: 3368433651
A projekt keretében elszámolható költségek összesen 64 250 169 Ft.
A pályázat keretében kapott támogatás: 51 400 134 Ft (Támogatás mértéke: 79,99 %)
A projekthez szükséges önerő: 12 850 035 Ft
A projekt befejezés dátuma: 2024. 04. 30.
A projekt szükségszerűsége, indokoltsága:
Az egyre szélsőségesebb és kiszámíthatatlanabb időjárás nagy gondot okoz a gyümölcstermesztésben. Szinte minden évben jelentkezett fagykár, mely már nem csak a kajszibarackosokban, de a cseresznye, szilva és meggy ültetvényekben is komoly terméskiesést okozott.
A termés megvédésére több módszert kombinálva használok.
Ezek biológiai, kémiai és projektünk esetében fizikai- termodinamikai megoldások.
A biológiai módszer az adott gyümölcsfajon belül a fagytűrőbb, kései virágzású fajtákra való átállás. A kémiai módszer a fagykárosodás elleni permetszerek és lombtrágyák használata.
A harmadik módszer pedig a fagyvédelem fizikai- termodinamikai megoldása:
A gyümölcs ültetvényben a szélgépek használata meteorológiai állomással kombinálva az egyik leghatékonyabb módszer, mely tartós, költséghatékony, és biztos védelmet nyújt.
Ezért döntöttem úgy, hogy gazdaságomba 3 db szélgépet telepítek gyümölcsöseim megvédésére, illetve a projekt keretében a gépek precíz használatához szükséges időjárási adatok megszerzéséhez meteorológiai állomást állítok fel.
A telepített szélgépek:
Működésükkel egyenként 2–7 hektár megvédésére képesek. A szélgépek fizikai mechanizmusa a légkeverés és termodinamika elméletén alapul. A kisugárzási fagy esetén csak az alsó néhány méter légréteg hőmérséklete lesz kritikusan hideg, felette melegebb hőmérsékletű levegő található. A légkeveréses fagyvédelmi módszerek ezt használják ki.
A szélgép a magasabb, meleg levegőt keveri be az alsó légrétegbe, így akár 4°C-kal növeli a talajközeli hőmérsékletet.
A meleg légréteg általában 10-50 méter magasságban helyezkedik el a föld felszíne felett. A légcsavarral felszerelt szélgéptornyok – optimális paraméterek esetén – ezt a légréteget hatékonyan fel tudják használni.
Másodlagos hatásként a gyümölcskezdemény körül kialakuló mikroklímát is elmozdítják, amely 1-2 °C-kal hidegebb a környezeti hőmérséklettől. Tapasztalataink szerint a melegebb inverziós réteg a korona magasság fölött minimum 5-6 méterrel található.
Olyan gépet kellett keresnünk, amely 5 méternél magasabb koronamagassághoz kínál hatékony fagyvédelmi megoldást.
Általánosságban a 4-5 hektárnál nagyobb gyümölcsösökben a fix szélgép jelenti a legmegbízhatóbb megoldást.
A telepített szélgépek további előnyei:
- Nem igényelnek munkaerőt,
- Üzemeltetési költségük rendkívül alacsony,
- Akár automatikusan is működnek,
- Nagy terület megvédésére is alkalmasak 7 hektárig/szélgép),
- A légcsavart rögzítő fék berendezéssel megakadályozható a nagy szél általi felpörgés.
A meteorologiai állomás:
A meteorológiai állomás egy döntéstámogató rendszer. Ez a rendszer a mezőgazdaságban egy olyan informatikai eszközkombináció, amely segít a hatékonyabb és eredményesebb döntéshozatalban. Alkalmazása során a mezőgazdasági adatokat és információkat gyűjtik, elemzik és értékelik, hogy a pontosabb és megalapozottabb döntéseket lehessen hozni.
Használata számos előnnyel jár a fagyvédelemben is. A telepített szélgépek hatékony üzemeltetéséhez elengedhetetlenek az azonnali pontos információk.
A meteorológiai állomás adatai alapján
- helytálló döntések születnek:a fagyveszéllyel kapcsolatban pontosabb és megalapozottabb adatok alapján határozom meg a beavatkozás kezdetét, időtartamát, mértékét, módszerét … stb
- hatékonyabb erőforrásfelhasználás:hatékonyabban tudom felhasználni a rendelkezésre álló erőforrásokat, mert nincs felesleges üzemeltetés, kárba veszett energia
- nagyobb termelékenység:növelni tudom a fagyvédelmet és a hozamot a jobb döntések és az optimalizált folyamatok révén.
- kevesebb kockázat: csökkenteni tudom a kockázatot, mivel az előrejelzésekés predikciók alapján jobban felkészülhetek a különböző környezeti változásokra.
Az állomás szenzorai a kritikus folyamatok elemzésében segítenek: felhasználásukkal jobban megérthetővé válnak a természeti- időjárási folyamatok – a jobb megértés pedig gyors és helyes beavatkozást tesz lehetővé.
A rendszer az egyedi helyszíni igények figyelembevételével került kiépítésre:
- Rádió alapú, több kilométer távolságot is áthidaló, nagy hatékonyságú digitális adatkapcsolat.
- Elrejthető méretű és az időjárási viszonyoknak ellenálló szenzorok.
- Online adatmegjelenítés.
- Beállítható riasztás mobiltelefonra, e-mail értesítéssel.
A kültéri, időjárásálló, nagy hatótávolságú vezeték nélküli szenzorok feladata az érzékelés és a mért adatok továbbítása.
Különböző szenzorok állnak rendelkezésre: relatív páratartalom, levegő-, folyadék-, talajhőmérséklet, talajnedvesség, tartályszint, súly, gázkoncentráció, ammónia, CO2, levegőminőség stb. mérésére.
A szenzorok kombinálásával egyedi megoldások számolhatóak: szélsebesség-, gáznyomás-, elektromos fogyasztás-, üzemidő-mérő, nyitásérzékelő rendszerek … stb.
A meteorológiai döntéstámogató rendszer számos funkcióval rendelkezik, amelyek segítenek a különböző gazdaság irányítási területeken:
- adatgyűjtés és adatbázis kezelés:lehetővé teszi a mezőgazdasági adatok gyűjtését és tárolását egy központi adatbázisban. Ez lehetővé teszi a könnyebb hozzáférést a releváns információkhoz.
- adatelemzés és prediktív modellezés:segítségével az adatok elemezhetőek, modellezhetőek és előrejelzéseket és predikciókat lehet készíteni a mezőgazdasági folyamatokra és eredményekre vonatkozóan.
- döntési támogatás:segítséget nyújt a döntések előkészítésében, kialakításában. Az adatok és elemzések alapján javaslatokat és ajánlásokat tesz, hogy segítsen a legjobb döntések meghozatalában.
- monitorozás és visszacsatolás:lehetővé teszi a mezőgazdasági folyamatok és eredmények monitorozását, valamint a visszacsatolásokat. Ez segít az eredmények értékelésében és a folyamatok optimalizálásában.
Elért eredmények:
- a gazdaság működésének hatékonysága növekedett és növekedni fog a jövőben is
- hozamnövekedés várható a következő években
- bevételnövekedés várható a következő években
A projekt megvalósításra került, fizikailag befejeződött, a projekt sikeresen és eredményesen lezárult.