Minden első gyümölcsfáit ültető kertszerető ember életében nehéz kérdés, hogy érdemes-e metszeni szeretett növényeinket. Mi a Míg Kertészetnél határozottan javasoljuk ezt, hiszen több évtizedes tapasztalat, és sok évnyi kísérletezés után már bevett metszési technikákat, gyakorlatokat alkalmazunk saját nevelésű facsemetéinken. Ragadjunk minőségi metszőollót, és neki is láthatunk a metszésnek!
A kertészeti szakemberek és a lelkes hobbikertészek körében is megoszlanak a vélemények arról, milyen technikával érdemes végezni a gyümölcsfák metszését. Az általunk használt módszerek több ezer fás ültetvényünkön már beváltak, így meleg szívvel ajánljuk Önöknek is.
A legfontosabb alapelvek:
- Merjünk vágni! – Fontos, hogy ne ijedjünk meg a metszéstől, érdemes bátran, magabiztosan végezni ezt a folyamatot, hiszen a fában nagy kárt nem okozhatunk vele. A fa leegyszerűsítve „tudja a dolgát“, és szükség esetén minden visszanő, amit véletlenül távolítottunk el róla.
- Ahol elvágjuk, ott hajt! – A metszést azért végezzük, hogy ott hajtson ki a fa, ahol mi szeretnénk!
- A hajtás erőssége a metszés mértékétől függ! – Minél erősebben metszünk, annál nagyobb a hajtás, minél gyengébben, annál kisebb.
- Nem mindegy, mikor történik a metszés! – Minél korábban végezzük, annál erősebb növekedést eredményez a fák metszése.
A metszési idő és mérték az, amivel „játszva“ tudjuk elérni a számunkra ideális méretű és formájú gyümölcsfákat kertünkben.
Összefoglalva tehát minél korábban és erősebben metsszük fánkat, annál terebélyesebb lesz. Ha kisebb, alacsonyabb fát szeretnénk, a gyenge és kis mértékű metszés ajánlott.
Mikor érdemes metszeni?
Véleményünk szerint a rügyfakadást követően érdemes tavasszal, különösen március közepén száraz, napos időben végezni az indító metszést. Ez még akkor is igaz, ha ősszel ültettük el fánkat.
Fontos, hogy eső előtt vagy után semmiképpen sem szabad metszenünk, hiszen így fertőzésveszélynek tesszük ki a fát.
A metszést követően fontos a sebkezelő, vagy permetező használata is, hiszen ennek segítségével védjük a fiatal fánkat.